Döküm Polyamid Hakkında Bilgiler

Döküm Polyamid Hakkında Bilgiler

Döküm polyamid kimyasal yapısına bakıldığında çapraz moleküllerden oluşur. Bu moleküller, polyamide plastik bir görünüm verir. Ancak polyamid plastik türevi ürünlere göre daha üstün özelliklere sahiptir. Yüksek kimyasal ve mekanik mukavemete sahip olan bu ürün sanayide çok tercih edilir. Moleküler ağırlığı sayesinde daha az su emen bir yapıya sahiptir. Sarı rengi ile bilinen polyamid, naylonlar içerisinde en iyi fiziksel özelliklere sahiptir. 1952 yılında geliştirilmiştir. Yüksek ve düşük sıcaklıklara sahiptir. Uzun süre kullanılabilirler. Özellikle elektrik malzemelerinde kullanılırlar. Zira polyamid yüksek yalıtım özelliğine sahiptir. Bu özellikleri sebebiyle polyamid üreticileri, çok çeşitli sanayi kollarından çok çeşitli müşterilere hitap etmektedir. Biz de bu yazımızda polyamidin genel özelliklerine, kimyasal yapısına ve nerelerde kullanıldığına odaklanacağız.

Döküm Polyamid’in Genel Özellikleri
 

Aşırı yüksek mukavemete sahiptir.


Esnektir, bu sebeple çok çeşitli kullanım alanlarında tercih edilir.


Aşınma direnci yüksektir. Kolay kolay aşınmaz.


Parlaktır.


Su toplama özelliğine sahiptir. Bu durum su ile temasında ölçü değişimine uğrayabilir.


Yağ ve benzeri kimyasalların oluşturacağı hasara karşı dirençlidir.


Üretim sırasında boyalı olabilir ve sonradan boyanabilir.


Yaylanma özelliği vardır.


Rutubet alma oranı çok düşüktür.


Polyamid fiyat performans oranı çok yüksektir.


Düşük sürtünme katsayısına sahiptir.


Kimyasal dayanımı yüksektir.


Sessiz çalışma ve vibrasyonu azaltma özelliği vardır.


Her türlü iklim koşullarında kullanılır.


Asgari germe kuvveti değişiklik gösterir.

 

Döküm Polyamid Nerelerde Kullanılır?
 

Metallerle kıyaslandığında düşük yoğunluğa sahip olan polyamidin mekanik dayanımı çok iyidir. Bu nedenle çok çeşitli alanlarda tercih edilirler. En başta makine endüstrisinde dişlilerde, tekerleklerde, makaralarda kullanılır. Aşınma hızı çok düşük olduğundan hareketli ürünlerde de tercih edilir. Yatak, burç ve dönen hareketli makine parçalarında kestamid polyamid kullanılır. Tüm bunlara ek olarak kaydırma elemanlarında, konveyör ekipmanlarında kullanılır. Polyamid genellikle siyah ve beyaz renklerde üretilir. Polyamid hammadde levha ve çubuklar şeklinde, istenilen ebat ve boyutlarda üretilebilirler. Kalitesi ve işlevselliği, yüksek sağlamlığı ve sertliği ile sanayi de çok kullanılmaktadır.

 

Döküm polyamid ve polyamid fiyatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da standart veya özel ebatlarda ürün siparişi vermek isterseniz bizimle hızlıca iletişime geçebilirsiniz.