CASTOMİD

CASTOMİD

CASTOMİD, sektör özelinde çok farklı adlarla anılabilir. Pek çok kaynakta CASTOMİD, poliamid ya da PA6G gibi alternatif isimlerle karşılaşmak mümkündür. Mühendislik plastikleri arasında kendine yer bulan CASTOMİDin yaygın bir şekilde kullanılması, ürünün esasen fiziksel ya da kimyasal niteliklerinin iyi olmasından kaynaklanır. Farklı sanayi dallarında aktif olarak kullanılan CASTOMİD, ekonomik açıdan da ciddi ayrıcalıklar sunar. Alüminyum, bakır ya da pirinç benzeri metallerin tercih edildiği alanlarda söz konusu metallerin yerine kullanılabilir. Pek çok metale kıyasla çok daha ucuz ve dayanıklı olması, CASTOMİD ürününü son derece cazip kılar. Bu özel ürünün orijinal olan rengi sarıdır. Eğer istenirse farklı renklerde üretim yapmak olasıdır.

Bir mühendislik plastiği olarak tanımlanan CASTOMİD, döküm yoluyla elde edilmektedir. Hatta bu yüzden de döküm polyamid şeklinde de bilinir. Metaller ile sürtünme yoluyla çalıştığında aşınma dayanıklılığı konusunda daha da yüksek bir dayanım noktasına ulaşabilir. Türkiye’de bilhassa makine sektöründe son birkaç senede ciddi bir yükseliş trendi yakalayan ürün, ölçü stabilitesi bakımından çok verimli sonuçlar yaratır. Gerek standart gerekse de özel olan ölçülerde üretimi sorunsuz bir şekilde yapılır. Son dönemde bazı teknik niteliklerinin daha da gelişmesi adına sıvı yağ ya da katı yağ benzeri katkı maddeleri dahil edilir ve özel türleri yaratılmıştır.

 

CASTOMİD Genel Özellikleri


Sanayide yarattığı avantajlarla sanayi alanında yoğun bir şekilde kullanılan CASTOMİD genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Yapışmaya engel olan bir yapıya sahiptir.
Montaj ve demonte süreçleri son derece basittir.
Düşük sürtünme özelliğine sahiptir.
Korozyon dayanımı ile dikkat çeker.
Aşınma dayanımı güçlüdür.
Sulu çalışma atmosferlerinde iyi düzeyde performans sunar.
CASTOMİD fiyat performans açısından başarılı bir üründür.

 

CASTOMİD Kullanım Alanları


Maliyet bakımından son derece avantajlı bir ürün olan CASTOMİD son dönemlerde daha da popülerleşmiştir. CASTOMİD ile bakır maliyetleri arasında ortalama beş kat civarında bir fark söz konusudur.  Bronzda ise beş katlık bir fark bulunur. Metal materyaller yerine CASTOMİD tercih edilmesi, total düzeyde teslimat maliyetlerine büyük katkı sunar. CASTOMİD levha özellikleri birbirinden farklı özellikler içerebilir. Peki CASTOMİDin kullanım alanları nerelerdir?

 

  • Makaralı olan yapılar
  • Hadde kızakları
  • Aşınma plakaları
  • Aşınma pabuçları
  • Döner makine parçaları
  • Sıyırıcılar
  • Karıştırıcı pervaneleri
  • Kramayer dişliler

 

Aşınma konusunda dirençli bir ürün olmasının yanında darbe dayanımı yüksek olması, CASTOMİD, mühendislik projelerinin vazgeçilmezi haline getirir. Özellikle çalışma ömrü ile diğer metallere göre kolayca fark yaratır. CASTOMİD kullanım alanları, gittikçe daha da genişliyor.