Castomid Çubuk

Castomid Çubuk

CASTOMİD kavramına son zamanlarda çok sık şekilde rastlamak mümkündür. castomid bir tür mühendislik plastiğidir. Görece ucuz olması ve yüksek performans sunması, fark yaratmasını ve öne çıkmasını sağlamıştır. Kestamit piyasada castomid ya da polyamid gibi isimlerle de bilinir. Temel olarak döküm yöntemiyle ortaya çıkarılır ve pek çok türe sahiptir. Döküm yoluyla elde edilmesinden dolayı da zaman zaman döküm polyamid de denilebilir. Aşınma dayanımı son derece yüksek olan bu özel ürünlerin dokusu serttir. Metaller ile sürtünme yoluyla çalışma durumunda aşınma konusunda çıtayı daha da yükseltirler. Kestamit özellikle makine sektörü içinde aktif bir şekilde kendine yer bulmuştur. Bu talebin her geçen sene daha da yükseldiğini görüyoruz.

CASTOMİD Çubuk Özellikleri


Castomid levha ya da castomid çubuk gibi türlerin popüler olduğu söylenebilir. Çubuk castomid ya da diğer polyamid türlerinin gerek standart gerekse de özel ölçüleri imal edilebilir. Teknik özelliklerin geliştirilmesi noktasında bu ürünlere zaman zaman çeşitli katkı maddeleri dahil edilebilir. Bu katkı maddeleri arasında sıvı ya da katı yağ örnek olarak gösterilebilir.

 

Kestamidin en önemli özelliklerinden birisi metal ya da ağaç işleme tezgahlarında sorunsuz bir şekilde işlenebilmesidir. Bunun neticesinde de çubuk kestamit ürünlerinin ortaya çıkması daha da kolaylaşır. Mekanik ya da kimyasal özelliklerinden dolayı castomid türleri pek çok sektörde değerlendirilir. Çubuk castomid lerin çoğunlukla sarı renge sahip olduğu görülmektedir. Yine de özel siparişlere yönelik olarak farklı renkler söz konusu olabilir. Sarıdan sonra siyah en çok tercih edilen renktir. Sarı çubuk castomidlerin doğal rengi olarak kabul görür. Çubuk castomidlerin yoğunluğu son derece düşük olduğundan mali açıdan caziptir. Bunun yanında su ya da nemli ortamlardan görece daha az etkilenir.  Tüm bu özellikleri çubuk castomidleri ayrıcalıklı kılar.

 

Kullanım Alanları


Castomidlerin bilhassa büyük çaplı dişlilerde yoğun biçimde tercih edildiği görülür. Aynı şekilde aşırı tonaj yük makaralarında da sıklıkla tercih edilir. En temel kullanım alanları arasında; gıda sanayi, makara ve dişliler, yedek parça, konveyor sistemleri, makine imalat vs. sıralanabilir. Çubuk castomid fiyat durumları da kullanım alanına, türüne ya da ölçülerine bağlı olarak değişebilir. Çubuk castomid dışında castomid kare, castomid boru ya da döküm polyamid levha gibi türlerle de karşılaşmak olasıdır.

 

Pratik bir kullanım sunan çubuk castomidler, yüksek kaydırma özelliği ile dikkat çeker. İyi yapışma ve işlenebilirlik gibi özellikleriyle de pek çok sektörde öncelikli olarak değerlendirilir.