Kestamit Gebze

Kestamit Gebze

Kestamit, döküm yoluyla meydana gelen, sıkı bir sertlik düzeyine sahip olan polyamid türüdür.  Aynı zamanda bir tür mühendislik plastiği olarak da tanıtan kestamit, özellikle yüksek aşınma dayanımı ile dikkat çeker. Metaller ile sürtünme yoluyla çalışması durumunda aşına dayanımı çok daha üst seviyelere erişebilir. Makine sektöründe kestamit kullanımı son dönemde ciddi bir artış belirtilmektedir. Ölçü stabilitesi bakımından son derece etkili sonuçlar yaratması, fark yaratmasını kazanmıştır. Kestamit standart ya da özel ölçülerde üretim uygulanabilmektedir. OKD Polimer tescilli ürünlerinden olan kestamit firma bünyesinde üretilmektedir.

Teknik özelliklerini geliştirilmesi adını kimi zaman katkı maddeleri kapsayabilir. Bu sayede çok daha özel türleri oluşturmak muhtemeldir. Çalışma ömrü ve darbe dayanımından dolayı dikkat çeken kestamit, tam anlamıyla “sabitle ve unut” şeklinde tanımlanan bir materyaldir. Metallere kıyasla ayrıcalıklarının fazla olması, tercih edilme oranını her sene daha da yükseltmiştir. 

Bugün için endüstriyel sanayinin vazgeçilmez parçalarından biri haline gelen kestamit, boru ya da levha şekilde satılır. Zaman zaman döküm polyamid olarak da anılan ürün, çeşitli metalden daha ucuz ve verimlidir. Pirinç, bakır, çelik, alüminyum gibi metallerin yer aldığı pek çok ortamda söz konusu metallerin yerine seçilmektedir. Standart bir kestamit esasen sarı renge sahip olsa da değişik renklerde üretim yapmak da mümkün olmaktadır. Tescilli bir OKD Polimer ürünü olan kestamit farklı teknik özelliklere sahip olabilmektedir.

Kestamit Genel Özellikleri Nelerdir?

Kestamitlerin hem kimyasal, hem de fiziksel ya da elektriksel anlamda üst düzey özellikler söz konusudur. Her şeyden önce kestamit yapışmayı önler. Takılıp sökülmesi de epeyce kolaydır, asla zaman kaybettirmez, bu anlamda pratik bir uygulamadır. Epeyce yüksek darbe ve aşınma dayanımı, onun zaten en önemli özelliklerinden birisidir. Korozyona hiçbir şekilde uğramaz ve sulu ortamlarda dahi epeyce üst düzey bir performans sergiler. Üstelik sürtünme katsayısı da son derece düşük miktarlardadır. Tüm bu niteliklere rağmen aynı zamanda uygun fiyatlara da sahip olması, kestamit ürünlerini vazgeçilmez kılmaktadır. Diğer taraftan sessiz çalışabilme özelliğine sahip olması da endüstriyel alanda büyük bir nimet olarak değerlendirilir. Gebze’de üretilen kestamit OKD Polimerin tescilli ürünü olup Gebze’den ülkenin dört bir yanına hatta dünyanın pek çok ülkesine gönderilmektedir.

Kestamit Kullanım Alanları Nelerdir?

Mekanik işlemelerde kolaylık sağlayan, enerji tasarrufu konusunda farklılık yaratan kestamit, bugün itibariyle piyasada en çok tercih edilen dirençli sert plastiklerden birisi olmayı başarmıştır. Makaralar, aşınma plakaları, aşınma pabuçları, karıştırıcı pervanesi, yönlendirici profiller, sıyırıcılar, döner makine parçaları ya da kramayer dişlilerde aktif biçimde kestamit kullanımına yer verilmektedir.