Polietilen Çubuk Nedir?

Polietilen Çubuk Nedir?

PE olarak kısaltılabilen polietilen çubuk, ham maddesi olan polietilenin çubuk versiyonuna dönüştürülmüş şeklidir. 20 mm. ile 250 mm. arasında kullanım alanlarına göre farklı kalınlıklarda üretilen bu malzeme, mühendislik alanında en çok kullanıldığı görülen ürünlerdendir. Hafif bir ürün olmasının yanında aynı zamanda kimyasal özellikleri nedeniyle kaygan bir malzeme olduğundan toz tutmaz, paslanmaz ya da buzlanma durumuna girmez. Genelde sık sık farklı ortamlarda denk geldiğimiz, sıklıkla beyaz rengi kullanılan (siyah ve yeşil renkleri de tercih edilen modeller arasındadır) bu içi dolu plastik çubuk malzeme, gerek çok yüksek sıcaklıklarda gerekse çok düşük sıcaklıklarda kimyasal olarak herhangi bir bozulma durumuna girmez.

Polietilen Çubuk Çeşitleri Nelerdir?


Bu çubukların çeşitleri, moleküler ağırlıklarına göre farklılaşıp sınıflandırılabilmektedir. “PE 300”, “PE 500” ve “PE 1000” olarak üç farklı sınıfta kategorize edilebilecek bu ürünün en çok kullanılan çeşidi ise Polietilen 1000 malzemesidir. Bunun sebebi en çok bu çeşidin uzun ömürlü oluşu ve çok yüksek dayanıklılık standardının olmasıdır.

 

Polietilen Çubuk Kullanım Alanları Nelerdir?


Kağıt Sanayi: Özellik olarak aşınmalara, kimyasal tepkimelere ve sulu ortama oldukça dayanıklılığından ötürü hidro folyo kasası malzemesi olarak ya da vakum kasası için örtü malzemesi olarak kullanıldığı görülebilir. Kömür – Maden Sanayi: Aşınmayı önleyici bir malzeme olduğundan tank kaplamada, bunker kaplamada ve ya silo kaplamasında kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu işlerle uğraşılan üyük alanlarda kullanılan hava filtrelerinde kömür tozlarını tutabilecek bir ürün olmasından dolayı tercih edilmektedir. Tekstil Sanayi: Tekstil sektörü söz konusu olduğunda kumaşların kesim masalarının üretiminde ve pres tablalarında üretim maddesi olarak PE çubuk kullanılmaktadır.

 

Kimya Sanayi: Kimyasal çalışmalar alanında pek çok üründe kullanılan bu malzeme örneklendirilecek olursa; kimyasal malzemelerin bir arada tutulduğu depolarda depolama hizmeti gören ürünlerin yapımında, pompa yapımında, vana yapımında, körük yapımında, silindir ya da filtre kapağı yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Elektrik Sanayi: Elektrik sektörü söz konusu olduğunda izolatör ürünlerinin üretiminde kullanılmaktadır. Ambalaj – Gıda Sanayi: Kolay temizlenebilen ve daha da önemlisi bakteri oluşumunu önleyen bir yapısı olması sayesinde polietilen çubuk kullanımı özellikle ambalaj üretiminde oldukça fazladır. Gıda sektöründe de peynir, et, balık gibi seri üretim ve paketlenmesi yapılan gıdaların bölünmesi için kullanılan kesme masalarında ham madde olarak tercih edilmektedir.