Polietilen Levha

Polietilen Levha

Polietilen, kimyasallar karşısında oldukça dayanıklı bir mühendislik plastik türüdür. Farklı ürünlerde işlevsel bir şekilde tercih edilen polietilenin kullanım alanları günümüzde önemli bir yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Kimi zaman Polietilen yerine doğrudan “PE” olarak da kullanılır. Özellikle de plastik sanayiinde genellikle karşımıza bu isimle çıkar.

Polietilen Levha Nedir?

Yıpranmalara ve olası aşınmalara karşı müthiş bir direnç gösteren polietilen, karşımıza farklı formlarda çıkabilmektedir. Bunların başında da polietilen levhalardan bahsedilebilir. Polietilen levhalar, kimyasal maddelerin yarattığı erozyondan hiçbir koşulda etkilenmez. Söz konusu ürün, bilhassa uygun maliyetleriyle yapı sektöründe sıklıkla tercih edilir. Polietilen levhaların en önemli özelliklerinden biri de su emiş düzeylerinin çok düşük olmasıdır.

Asit, petrol ya da gaz gibi kimyasal kökenli maddeler, bu ürün üzerinde herhangi bir erozyon yaratamaz. Oldukça sağlam bir termoplastik olarak kabul gören Polietilen levha ürünleri, ancak nitelikli ve bu alanda deneyimli firmalar tarafından üretilebilir. Ülkemizde de bu tip üretici firmaların sayıları görece sınırlıdır. Polietilen levha konusunda detaylı bilgi almak ya da ürün siparişleri oluşturmak adına OKD Polimer ile dilediğiniz zaman iletişim kurabilirsiniz.

Polietilen Levhaların Özellikleri

Polietilen levhalara dair standart ölçüler sunmak olanaklıdır ancak yine de müşteri taleplerine bağlı olarak esnek ölçülerde üretim gerçekleştirmek de mümkündür. Bu levhalar 2 ila 120 mm kalınlık aralığında olabilmektedir. En boy ölçüleri de karşımıza 1000x2000mm / 1000x1000mm / 500x1000mm ya da 5000x2000 mm gibi biçimlerde çıkabilmektedir. Bu arada Polietilen levhaların standart renkleri beyazdır. Aynı zamanda piyasada yeşil ya da siyah renkli Polietilen levhalarla da karşılaşabilirsiniz. Polietilen levhalar, dayanıklı olmalarına rağmen ağır değildir. Tam tersine oldukça hafif yapıda ürünlerdir.

Diğer yandan basma ve çekme dayanımı noktasında benzersizdir. Tüm bu özelliklerinin yanında aynı zamanda sessiz ve yağsız şekilde çalışabilmesi de belli makine parçalarında ya da ekipmanlarda tercih edilme sebebidir. Bugün üretimde birçok önemli metalin yerine Polietilen levhaların kullanıldığını gözlemleyebiliriz.  Düşük seviye yoğunluğa sahip olmasının yanında bakteri üremesine olanak tanımayan, özgül ağırlığı düşük olup işlemesi kolay olan bu özel ürünlerle siz de hemen tanışabilirsiniz. Kullanımı birçok sektöre yayılan Polietilen levhaların, tüm bu ayrıcalıklı özelliklerine rağmen oldukça ekonomik olması, fiyat/performans ikileminde ön plana çıkmasını sağlar.

Polietilen Levha Kullanım Alanları

Polietilen levhalar bugün itibarıyla gıda sektöründe, otomobil sanayisinde, ev elektroniğinde, top alanında, enerji sektöründe karşılık görmektedir. Makine kalıp parçaları üretiminde, yatak dişli makine parçalarının yapımında, tank depo imalathanesinde veya konveyör ekipman üretiminde de Polietilen levhalardan yararlanıldığı görülür.