Döküm Polyamid Nedir?

Döküm Polyamid Nedir?

Endüstri alanında yaygın şekilde kullanılan döküm polyamid, esasen karşımıza çok farklı isimlerle çıkabiliyor. Döküm polyamid yerine; zaman zaman kestamit, poliamid, PA6G gibi isimler bu anlamda tercih edilebiliyor. Döküm polyamid aslında bir tür mühendislik plastiğidir. Gerek kimyasal gerekse de fiziksel niteliklerinin son derece üstün olmasından dolayı ürün sanayinin pek çok safhasında aktif şekilde tercih ediliyor. Sahip olduğu avantajlar ve sunduğu kolaylıklar, ürünün fark yaratmasını sağlıyor. Örneğin pirinç, bakır ya da benzer metallerin var olduğu sektörlerde söz konusu metaller yerine bizzat bu ürün tercih edilebiliyor. Bunun en önemli nedeni de pek çok metalden daha maliyetli ve dayanıklı olmasıdır. Kestamit ya da bir başka ifadeyle döküm polyamidin orijinal rengi sarıya yakın bir tondur; fakat buna rağmen farklı renklerde de üretim söz konusu olabilir.

Döküm Polyamid Özellikleri ve Kullanım Sahaları

Döküm polyamidin en çok ön plana çıkan niteliklerinden bir tanesi yapışmayı önleyen yapısıdır. Öte taraftan döküm plyamidler yüksek darbelere karşı dayanıklı, uzun ömürlü ve hafiftir. Montaj işlemlerinde asla zorluk çıkarmaz. Aynı durum demonte işlemleri için de geçerlidir. Aynı zamanda korozyon dayanımı açısından da büyük bir beğeni toplar. Döküm polyamidleri en çok aşınma plakaları, makaralı yapılar, sıyırıcılar, iş makineleri, karıştırıcı pervaneleri, makaralı yapılar ya da aşınma pabuçlarında görebiliyoruz. Her tür iklim koşullarına kolay şekilde uyum sağlaması, verimliliğini artıran bir faktördür.

Döküm polyamid, cross linked olarak tanımlanan, kimyasal açıdan çapraz bağlı moleküler yapısına sahip olan bir türdür. Karşımıza çoğu zaman polyamid levha ya da polyamid çubuk şeklinde çıkar. Oldukça yoğun bir molekül ağırlığına sahip olması, döküm polyamidin başarısındaki en önemli nedenlerden birisidir. Bu durum bükülmelere karşı da dayanıklı olmasını sağlar. Hem metal hem de ağaç işleme tezgahlarında sorunsuz bir şekilde işlenir. Bu arada döküm polyamid, solvent ve yağ benzeri maddelerden kolay kolay etkilenmez.

Döküm Polyamid Teknolojisinde Neler Değişti?

Döküm polyamid adı verilen bu özel ve kullanışlı ürünler, diğer plastik türevine sahip olan ürünlere kıyasla çok daha üstün niteliklere sahiptir. Son dönem polikim teknolojisinde önemli değişiklikler yaşandı. Son dönemde üretilen döküm polyamid ürünlerinin darbe dayanıklılığı daha da artırıldı. Öte yandan da sürtünme katsayısı görece aşağıya çekildi. İç gerilmeler ve stres oluşumları da güncellemelerle beraber revize edildi. Ölçülerin büyümeye başladığı bu dönemde ürünleri mekanik anlamda işlemek kolaylaştı. Son olarak son yıllarda üretilen döküm polyamid, daha farklı renk seçeneklerine imkan tanımaya başladı.