Kestamit Levha

Kestamit Levha

Kestamit temel olarak bir mühendislik plastiği olarak kabul edilir. Endüstrinin çok farklı alanlarında kullanılmasından dolayı son zamanlarda adına pek çok mecrada rastlanılan kestamit, özellikle verimliliği ve kullanım avantajları ile ön plana çıkıyor. Genel anlamda kestamit olarak ifade edilmesine rağmen kimi zaman kestamit ya da poliamid gibi isimlerle de anılmaktadır. Kestamidin son derece hafif bir mühendislik plastiği olması, öte yandan aşınma karşısındaki direnci, basma dayanımı ve elbette sessiz bir şekilde çalışabilmesi, onu ayrıcalıklı kılmaktadır. Tabi bu arada yağsız şekilde çalışabilmesi de endüstriyel alan özelinde atlanmaması gereken çok önemli bir detay.

Kestamit ağırlıklı olarak döner ya da kayar devinimli olan makine parçalarının üretim süreçlerinde; çelik, alüminyum, demir, pirinç benzeri pek çok materyalin yerini almayı başarmıştır. Bu bir anlamda üretim süreçleri için önemli ve radikal bir değişim olarak kabul edilebilir. Kolay, nitelikli ve hızlı üretim gerçekleştirme iddiasında olan kestamit fiyat açısından da son derece cazip seçenekler sunmaktadır.

Kimyasal mukavemeti orta düzeyde kabul edilen kestamit son derece güçlü mekanik dayanım değerleri ile dikkat çeker. Anlık darbeler ya da titreşim karşısında etkilidir. Kestamit çubuk ya da levha şeklinde üretilir. Kestamit levhalar istenilen ölçülerde, özel olarak üretilebilmektedir. Aynı şekilde renk konusunda da çok farklı opsiyonlar söz konusudur. Kestamit levhalar için natürel, siyah kırmızı, sarı ya da mavi gibi renklerden bahsedilebilir. Kalınlıkları 10 ve 300 mm arasında değişmekle beraber ebatları 600 x 1200 ya da 1020 x 2020 mm biçiminde değişebilmektedir. Bu standart ölçülerin haricinde vurguladığımız gibi farklı ölçülerde üretim yapmaya uygundur. Ebatlar büyük ölçüde kalınlık değerlerine göre değişmektedir.

Döküm yoluyla oluşturulan kestamitin sürtünme katsayısı oldukça düşüktür. Ayrıca ölçü stabiletisi konusunda da mükemmele yakın sonuçlar yaratır. Su emme özelliğinden dolayı nemli ortamlarda kullanılması ender handikapları arasındadır. Kestamitin başlıca kullanım alanlarına baktığımız zaman kaymalı parçalar, kaymak kızakları, vinçler ve makaraları görmekteyiz. Tabi bunlar en popüler kullanım alanları arasındadır. Normalde zincir kılavuzlarından kapı raylarına boru kelepçelerinden halat gömleklerine kadar her alanda aktif şekilde kullanılır.

Özel kestamit levha ölçüleri için mühendislik plastikleri konusunda profesyonel düzeyde üretim gerçekleştiren OKD Polimer ile iletişim kurabilirsiniz. OKD Polimer, uzun yıllardan bu yana kestamit levha ölçülerinizde çözüm ortağınız olmaya devam ediyor.